İşinize & Projenize En Uygun Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal Medya Tasarımı

Profesyonel sosyal medya tasarımları için lütfen bizimle iletişime geçin.

Web Yazılım Geliştirme | İşinize - Projenize Uygun Websitesi

Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal medya, günümüzün alışveriş yöntemlerinden biri ve günlük hayat aktivitesi haline gelmiştir. Teknolojinin geldiği son durumla birlikte, sosyal medya üzerinden iş dünyası da rekabet içerisine girer. Dijital pazarlama bu alanda dikkat çekici boyutta seyreder. Sosyal medya tasarımı ise rekabet düzeyinin artmasındaki en önemli unsurdur.

Kurumsal hesaplar, özellikle Instagram ve Facebook gibi faaliyetlerini yürüttüğü platformda görsel olarak ilgi çekici olmalıdır. Yeterli kullanıcıya ulaşabilen hesaplar, pazarlama açısından bazı bilindik mağazaların çoğunu geçmiş hatta cirosunu katlamıştır. Instagram sayfa tasarımı ne kadar görsel olarak kaliteli olursa ve içerik profesyonel olarak geliştirilirse o kadar kullanıcıya ulaşır.

Hedef kitleye ulaşmak için tercih edilebilecek iki seçenek bulunur. Bunlar; yazılı ve görsel anlatım yoludur. Sosyal medya tasarımları, özellikle görsel olarak hedef kitleye ulaşmak için seçilecek en doğru tercihlerden biridir. İnsan beyni görsel hafızaya yatkındır ve yaklaşık %90 oranındaki kullanıcıyı görsel olarak etkileme payı dikkat alınmalıdır.

örnek sosyal medya tasarımı

Sosyal Medya Post Tasarımları

Kurumsal işletmelerin sosyal medya post tasarımı yapılırken düzenlenen aşamalar, hedefe ulaşmak için neredeyse zorunludur. Doğru sonuçların elde edilmesi, doğru görsellerle mümkün hale gelir. Post, hikaye paylaşımı ve sosyal medya tasarımlarında görsel tercihler uyumlu olmalıdır. Kullanılan görsel ne kadar içeriğe uygun ve dikkat çekiciyse, o kadar etkileşime açık hale gelirsiniz.

Postlarda paylaşılacak görseller, her bir platform için farklı boyutlardadır. Bu nedenle tasarımcının uygun boyutları belirlemesi ve hangi sosyal platformdan paylaşım yapılacaksa, ona uygun tasarım fikirleriyle konuyu ele alması gerekir. Aksi halde yanlış boyutlarda yüklenen görseller, kaliteli durmaz ve haliyle etkileşim almak güçleşir.

Örneğin, küçük ebatlarda görsel seçimi olursa özellikle Instagram’da reklam verirken sorunlar yaşanabilir. Aynı zamanda Facebook’ta post tasarımı olacaksa, içeriğin mobil optimizasyonu yapılmış olması kitleyi yakalamak için elzemdir. Sosyal medya post tasarımı yapılırken, içeriğin hangi konuda olduğu mutlaka belirlenmiş olmalıdır. İçerik kaliteliyse, görsel olarak da tasarımlar ile profesyonel olarak desteklenirse etkileşim almamak için hiçbir sebep yoktur.

Instagram Tasarımları Nasıl Olmalı?

Sosyal medya tasarımlarında hangi platform üzerinden gönderi paylaşılacaksa, o platforma uygun bir tasarım dili kullanılmalıdır. Instagram’ı ele olacak olursak; ölçü ve belirlenecek konsept, uygulamanın standartlarında olmalıdır. Günümüzde dijital pazarlamanın yuvası haline gelen Instagram için profil, sayfa logosu ve gönderi gibi ayrıntılar detaylı olarak tasarlanır.

Instagram profil tasarımları, öncelikle içeriğin incelenmesi ve hedef kitlenin belirlenmesiyle şekillenir. Hitap edilecek kitlenin tercih edeceği görsel ve içerik ele alınarak, profesyonel olarak destek verilir. Markanın temel taşlarının oluşturulduğu profil tasarımları sayesinde marka isminizi duyurabilir, görsel olarak ilgi çekici hale gelebilirsiniz. Kullanıcı adı, kurumsal işletme hesabı olması, iletişim butonu ve doğrulanmış profil gibi ayrıntılara bu aşamada yer verilir.

Instagram profil logosu yapma kısmında, daha çok grafik tasarım araçları ve programlarla profesyonel bir görüntü elde edilir. İnsanların ilgisini çekebilme henüz profilinize girmeden sağlanırsa, ilk adımda başarı elde edilmiş olursunuz. Profil logosu tasarımları genel olarak hesap içeriğinin ne olduğu, neyi pazarladığı ve kimlere hitap ettiği incelenerek belirlenir. Profil logosu aynı marka için diğer sosyal medya hesaplarındakiyle aynı tasarlanmalıdır. Bir marka yaratma süreci bu şekilde sağlanmış olur.

Instagram gönderi tasarımı kısmı ise daha çok içeriğin görselle olan uyumunu içerir. Gönderideki boşluklar, içeriğin uzunluğu, görsel tasarımdaki odak nokta ve birçok konu bu aşamada uzman görüşleriyle çözüme kavuşturulur. Sosyal medya gönderi tasarım planlarında, renkler de oldukça dikkat çekici olmalıdır. Özellikle markanın logosu ve logoda kullanılan renkler bir bütün olarak profilde dağılırsa, ziyaretçinin aklında görsel olarak kalıcılık sağlanmış olur.

 

Instagram sayfa logosu yapma programları genel olarak insanlara kaliteli bir imaj bırakmak için önemlidir. Programların kullanımı grafik tasarım bilgisini gerektirir ve profesyonel yardımla kurumsal hesaplar hedef kitleye ulaştırılmaya çalışılır. Satış pazarlama kısmının önemli adımlarından olan sayfa logonuz, aslında ileride marka logosuna ve takipçilerin aklında kalan birçok noktaya dönüşecektir. Profil logosunun yanı sıra sayfa logosu normal bir kullanıcıdan farklı, standartların üstünde ve harekete geçirici olmalıdır.

Web Sitesi Tasarımı

Sosyal Medya Tasarımının Önemi

Günümüzde dijital pazarlama artık sosyal medya üzerinden ilerlediği için, sosyal medya grafik tasarım yardımları alınmaya başlanmıştır. Sosyal medya hesapları ne kadar ilgi çekici hale gelirse, pazarlanan ürün o kadar ön plana çıkar. Profilin kaliteli ve profesyonel gözükmesiyle birlikte, insanların oradan alışveriş yapıp sayfaya etkileşim vermesi artar. Logo, tasarım ve postlar hedef kitleye hitap ediyor ve iletişim sosyal medya kanalından yürüyorsa, marka bilinirliği artar ve satışların önü açılır.

Instagram grafik tasarım programlarının en çok kullanıldığı platformlar arasındadır. Facebook ile beraber Business hesap yöneterek ve hesabı tasarım çalışmalarıyla destekleyerek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızı, somut bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Profil logosundan içeriğin dili, kullanılan renkler ve görseller vitrininizdir. Bu vitrin ne kadar kaliteli tasarlanırsa o kadar kişiyi sayfaya çeker ve ünlü markalar kadar bilinirliğe ulaşılabilir.

Sosyal medya tasarım fiyatları alınacak desteğin ne kadar ve ne ölçüde olacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda program kullanımları, grafik tasarımlar, logo tasarımları ve detaylandırmalar ücretlerdeki değişimin sebebidir. Sosyal medya hesaplarını profesyonel ellere bırakarak tasarım planına dahil olmak genellikle makul fiyatlarda karşınıza çıkar.

Araştırma yaparken ücretsiz birçok tasarım programına denk gelebilirsiniz. Bazı programlar şahsi olarak kullanılmaya çalışılırken birtakım hatalar yapılabilir, takipçi sayısında azalma veya beklenen oranın karşılanmaması gibi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle profesyonel olarak tasarım yardımı almak, işletme hesaplarının büyümesine ve dijital pazarlamanın daha çok gelişmesine olanak tanır. Bizimle yapacağınız sosyal medya tasarımları sayesinde iş yükünden kurtulabilir, hedef kitlenize görsel ve yazılı olarak kaliteli ve profesyonel bir izlenim bırakabilirsiniz.

Web programlama dilleri