SEO Uyumlu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Bloğunuzun arama motorlarında üst sıralara çıkması için SEO uyumlu yazılar yazmak çok önemlidir. Bunun için doğru anahtar kelimeler ve etiketler seçmelisiniz. Ayrıca, SEO uyumlu başlık ve alt başlıklar tercih etmelisiniz. Böylece, arama motoru botları bloğunuzu daha kısa süre içerisinde fark edebilir. Dolayısıyla yazılarınız daha fazla okuyucu ile buluşabilir. Peki, bloğunuzu arama motoru sıralamalarında en üst sıralara nasıl çıkarabilirsiniz, SEO uyumlu blog yazısı nasıl yazılır? Sorularınıza bu makalede cevap bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Blog Yazısı Yazma Ana Kriterleri

  1. Uygun Anahtar Kelime Seçimi Yapın

 

Anahtar kelime seçimi yaparken hem yazdığınız konuyu hem de bloğunuzun genel konusunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin seyahat konulu bir bloğunuz varsa anahtar kelimeleriniz içerisinde seyahat kelimesinin de geçmesi çok önemlidir. Bunun dışında her yazınız için konuyu en iyi yansıtan ve rekabet oranı düşük anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca, anahtar kelimeleri belirlerken mümkün olduğu kadar uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik vermelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yer aldığı blogların arama motorlarında üst sıralara çıkma oranı daha yüksektir. Doğru anahtar kelime tespiti yapmak için ücretsiz anahtar kelime planlayıcı araçlarından kullanabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimelerin makalenizdeki kelime sayısı ile orantılı olmasına ve makale içerisinde uygun bir şekilde dağıtıldığından emin olmalısınız. Son olarak, bloğunuzdaki asıl anahtar kelimeyi mutlaka ilk paragrafta kullanmalısınız. Böylece arama motoru algoritmalarının anahtar kelimeyi ve dolayısıyla blog yazınızı algılaması daha kolay olur.

 

  1. İlgi Çekici Bir Başlık Tercih Edin

 

Bloğunuzu yazarken ilgi çekici bir başlık tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz başlık mutlaka kullanıcıların en çok aradığı anahtar kelimeleri içermelidir. Ayrıca, başlığın akılda kalıcı ve kısa olmasına özen göstermelisiniz. Benzer şekilde blog yazınızdaki alt başlıkları da anahtar kelime içerecek şekilde tespit etmelisiniz.

 

  1. Kaliteli Bir İçerik Oluşturun

 

Blog yazınızın arama motorlarında öne çıkması ve çok sayıda kullanıcı tarafından ilgi görmesi için kaliteli olması çok önemlidir. SEO uyumlu kaliteli bir blog yazısının giriş gelişme ve sonuç bölümleri içermesi gerekir. Ayrıca, yazınızın uzunluğu da SEO başarısını etkileyen bir diğer önemli faktördür. Blog yazıları için kabul edilen ideal kelime sayısı en az 300 kelimedir. Ancak, araştırmalara göre 1000 ve daha fazla kelime sayısına sahip olan blogların arama motorlarında öne çıkma oranı ve sosyal medyada paylaşılma oranı daha fazladır. Diğer yandan, blog yazınızın içeriğinin konu başlığı ve alt başlıklar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Okuyucuların ilgisini çeken ve onların bloğunuzda daha uzun süre kalmasını sağlayan yazılar SEO açısından önemli avantajlar sağlar.

 

  1. Doğru Sayıda Etiket Belirleyin

 

Blog yazılarının en alt kısmında yer alan etiketler ilgili konuda arama yapanların bloğunuza gelmesine yardımcı olur. Etiketleri asıl anahtar kelimeler arasından tercih edebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız etiket sayısı da çok önemlidir. Bu nedenle her bir blog yazınız için en fazla 5 etiket kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

  1. Bloğunuzu Görseller İle Zenginleştirin

 

Blog yazınızın kalitesi kadar yazının içerisinde kullandığınız görseller de çok önemlidir. Görsellerin SEO açısından etkisi oldukça fazladır. Bloğunuzu gelen kişilerin yaklaşık yüzde 30’u görseller aracılığı ile gelir. Blog yazınızda her 200 kelimede bir görsel eklemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, görseller için mutlaka alt etiketi, başlık ve açıklama girmelisiniz. Böylece bloğunuzdaki görseller de arama motorlarında öne çıkabilir. Bu sayede bloğunuza daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi kaliteli bir blog yazısı yazmak tek başına yeterli değildir. İçeriğinizin arama motorlarında öne çıkması ve daha çok kişiye ulaşması için yukarıdaki SEO yöntemlerini uygulamak da oldukça önemlidir.

Yorum Yap