Serp Nedir Ve Seo İçin Neden Önemlidir?

Serp Nedir Ve Seo İçin Neden Önemlidir?

Google SERP nedir?

Google’ın SERP’i (Arama Motoru Sonuç Sayfası), bir kullanıcı arama motorunu kullandığında Google tarafından görüntülenen sayfalardır. Kullanıcı, arama amacını belirleyen anahtar kelimeleri girdikten ve arama düğmesine bastıktan sonra, sırayla düzenlenmiş ve bu amaca yanıt veren web sitelerinin bir listesine erişir.

Bir sayfa Googlebotlar tarafından taranmış ve dizine eklenmişse, sıralanan anahtar kelimeler için yapılan aramalarda Google SERP’te görünecektir. Bu sonuç listesinde işgal ettikleri konum, diğerlerinin yanı sıra içeriğin kalitesi, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi veya mobil uyumluluk gibi birçok konumlandırma faktörüne bağlı olacaktır.

SERP’ler Nedir? SEO’da SERP’ler neden önemlidir? SERP’ler nasıl kontrol edilir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcıların ilk sayfa sonuçlarına tıklama olasılığı daha yüksek olduğu için arama motorlarındaki sıralama pozisyonlarının oldukça rekabetçi olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, seobase SERP denetleyici aracının piyasaya sürülmesiyle, SERP’lerin kontrol edilmesi daha kolay hale gelmiştir. Çevrimiçi SERP denetleyicimiz, sıralamanızı Google’ın ilk sayfasının en üstünde tutmanıza da yardımcı olur.

SERP, arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir ve bir kişi belirli bir anahtar kelimeyi bir web sitesindeki arama kutusuna yazarak arama yaptığında görünen arama sonucu bağlantılarının ilk sayfasıdır. Genellikle “organik” olarak adlandırılırlar çünkü genellikle belirli bir sorgu için en alakalı sonuçlardır. Bununla birlikte, SERP’ler şunları da içerir:

l Organik arama sonuçları.

l Ücretli Google Reklamları sonuçları.

l Öne Çıkan Snippet’ler.

l Bilgi Grafikleri ve video sonuçları.

l Google’ın algoritmaları organik sonuçların yerleşimlerini belirler. Bu sonuçlar, içerik, belirli bir aramayla en fazla alaka düzeyi ve diğer bazı SEO faktörlerine dayalı olarak en iyi sonuçlardaki yerlerini kazanmıştır.

SERP, SEO’ların ve Google Ads aracılığıyla anahtar kelimelere teklif veren reklamverenlerin ücretli sonuçlarını içerir. Ayrıca, Google Ads reklam alaka düzeyini çok dikkate alır. Ancak, reklam yerleşimi en yüksek teklifi verene gider.

SERP’ler Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Neden Önemlidir?

Arama sonuçlarının önemi, sitenizin Google’ın ilk sayfasında nasıl görüneceğini belirleme yeteneklerinde yatmaktadır. Ayrıca, arama motoru sonuç sayfaları SEO’da önemlidir çünkü içeriğiniz arama motorlarında ne kadar görünür olursa, daha fazla trafik alma olasılığı da o kadar artar.

Arama motorları sonuç sayfalarının en üstünde yer almak SEO çabalarınız için büyük bir başarı olabilir. Arama motorları sonuç sayfalarında yer almak sitenizin görünürlüğünü artırır, web sitesi trafiğini iyileştirir ve dijital pazarlama kampanyalarınızda satın alımlardan daha yüksek getiri elde etmenize yardımcı olur.

Organik Arama Sonuçları

Organik sonuçlarda görünmek için web sitelerinin belirli kriterleri karşılaması gerekir. Bu kriterler arasında alakalı içeriğe sahip olmak, mobil cihazlar için optimize edilmiş olmak ve yüksek bir alan adı otorite puanına sahip olmak yer alır.

Google’ın algoritması 200’den fazla sıralama sinyali içeriyor ve organik arama sonuçları bu algoritmalara göre belirleniyor. Google’ın algoritması çok gizlidir ve sürekli değişmektedir; Google, web yöneticilerinin arama motorlarında sıralama yapmak için kullanabilecekleri bazı temel sıralama faktörleri olduğunu belirtmektedir.

l Sayfa dışı SEO sinyalleri (“geri bağlantılar” olarak da bilinir)

l Sayfa içi SEO sinyalleri (sayfanızdaki anahtar kelimeler)

l Web sitesi yükleme hızı

l Marka varlığı ve güven sinyalleri

l Standart organik arama sonuçları snippet’i şunları içerir:

l Sayfa başlığı (başlık etiketi)

l Sayfa URL’si

l Meta açıklama

l Ücretli Arama Sonuçları

İki ana arama motoru sonuç sayfası türü vardır: ücretli ve organik. Ücretli SERP’ler, kullanıcılar Google’a veya başka bir arama motoruna bir sorgu yazdıklarında gösterilenlerdir. Organik SERP’ler ise arama sonuçlarında doğal olarak görünen sayfalardır.

Ücretli arama sonuçlarında, ücretli arama sonuçlarını vurgulamak için snippet’in sol üst köşesinde küçük yazı tipiyle yazılmış bir “Reklam” simgesi görürsünüz. Rank Ranger’a göre, reklamlar arama motoru sonuç sayfalarının %51,61’inde ilk sayfada yer alıyor. Ayrıca, reklamlar göründüğünde sayfa başına ortalama 3,10 reklam düşmektedir.

Reklamlar muhtemelen tıklama oranınızı (TO) düşürecek olsa da, bu anahtar kelimelere teklif veren kişiler trafiğin değerli olduğunu gösterir.

SEO ‘da nelere dikkat etmeli?

Google SERP’teki en üst konumlar en çok rağbet gören konumlardır çünkü en fazla web trafiğini oluştururlar. Genel bir kural olarak, kullanıcılar ilk üç veya dört sonuç sayfasını ziyaret etme eğilimindedir ve alternatifleri aramak için nadiren ikinci sayfaya giderler. Bu nedenle Google’ın ilk sayfasında ve özellikle üst sıralarda görünmek hayati önem taşıyor.

Google’ın SERP’lerinde üst sıralarda yer almanın hayati önem taşımasının başlıca nedenleri şunlardır:

Bir sitenin aldığı web trafiğini artırmak için.

Sitenin daha fazla sayıda kullanıcı tarafından bilinmesini sağlamak.

Dönüşüm sayısını artırmak (kayıtlar veya satışlar).

Daha iyi bir marka imajı yansıtın ve şirketin web üzerindeki prestijini artırmak.

Rekabette önde olun.

Yahoo, Bing veya Google gibi birçok mevcut arama motoru olmasına rağmen, ikincisi, kullandıkları cihazdan (bilgisayar, cep telefonu, tablet…) bağımsız olarak, kullanıcılar tarafından günlük ve dünya çapında yapılan aramaların büyük çoğunluğunu kaydederek gerçek pazar lideridir.

Bir Google SERP’te ne tür sonuçlar bulabiliriz?

Google, zaman içinde sonuç sayfalarında sunduğu bilgileri geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Hiyerarşik sıraya göre sınıflandırılmış en üst sıradaki sayfaların listesine ek olarak, Google’da kendinizi konumlandırmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken başka ilginç sonuçlar da eklendi.

Reklamlar

Birçok arama sonucu için Google, reklam olarak işaretlediği web sitelerinin bazı bağlantılarını en üst sıralara yerleştirir. Bu tür sonuçlar, bir teklif sisteminde bu konumlarda görünmek için ödeme yaptığınız Google Ads’de yürütülen SEM kampanyalarından gelir.

Resimler ve videolar

Aramanın konusuna bağlı olarak, Google’ın SERP’in en üstünde kullanıcının arama niyetiyle ilgili bir resim karuseli veya belirli öne çıkan videolar eklemesi yaygındır.

Google’ın SERP içinde, yapılan aramayla ilgili her iki önerinin listesine erişmek için Görseller ve Videolar’ı seçebileceğiniz sekmeler olduğunu unutmamak önemlidir.

Öne çıkan veya zengin snippetler

Öne çıkan snippet, Google’ın kriterlerine göre kullanıcının arama amacına kesin ve değerli bir şekilde yanıt veren bir web sitesinin içeriğinin bir parçasıdır. Öne çıkan snippet olarak görünmek çok önemlidir, çünkü yalnızca Google SERP’in ilk konumunda görünmekle kalmayacak, aynı zamanda vurgulanacak ve önerilecektir.

Google’ın zengin sonuçları, yazar listeleri, ürün listeleri, biyografik bilgiler gibi arama amacına göre özel formatlarda görünen sonuç türleridir.

Bu tür sonuçlar elde etmek için web sitelerinin içeriğini yapılandırılmış veri olarak işaretlemek önemlidir, böylece Googlebotlar bunları doğru bir şekilde tanımlayabilir ve dizine ekleyebilir.

Yerel

Bunlar, ayrıcalıklı konumlara yerleştirilen ve kullanıcıların belirli bir konum, alan veya bölge için yaptığı aramalar hakkında bilgi sunan Google SERP sonuçlarıdır. Google ayrıca sonuç sayfalarında Google haritalarındaki konum, iletişim bilgileri, çalışma saatleri gibi yerel aramalara ilişkin ekstra bilgiler de sunuyor.

Farklı konumlandırma faktörlerini optimize eden iyi bir SEO stratejisiyle, Google’ın sonuç sayfalarında üst sıralara erişmek için mücadele etmek ve böylece şirketin hedefine uyan birçok kullanıcıyı web sitesine, bloga veya e-ticarete çekmek mümkün olacaktır.

Yorum Yap