Google My Business’ın Amacı

Google My Business’ın Amacı

Google My business (GMB), küçük işletme sahipleri için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. İşletmeleri hakkındaki bilgileri listelemeleri ve optimize etmeleri için onlara bir platform sağlar. GMB’de listeleme, kullanıcılar Google Haritalar’da arama yaparken küçük işletmelerin görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca, ilgili mağazalarına daha fazla müşteri çekmelerine de yardımcı olur.

Google My Business’ın Amacı

Google, küçük işletmelerin web varlıklarını oluşturmalarına ve düzenlemelerine ve daha fazla müşteri edinmelerine yardımcı olmak için 2014 yılında , Google My Business listesini başlattı. Yerel işletmeler, “konum tabanlı” ve “yakınımdaki” türündeki sorgular için Google arama sonuçlarında bir gayrimenkul parçasına sahip olabilir. Google My Business, yerel işletmelerin yeni müşteriler çekmesine yardımcı olur. Ayrıca, çalışma saatleri, telefon numarası ve benzersiz değer önerileri gibi işletme hakkında bilgileri paylaşmalarına olanak tanır. Yeni ürünle ilgili inceleme ve paylaşım gönderileri gibi özellikler, firmaların müşterilerle etkileşim kurmasına ve güven oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

GMB’yi işletme kaydı için kullanabilen işletmeler

1) Yerel bir dükkan, restoran vb. gibi kayıtlı bir fiziksel adresi olan bir işletme.

2) Bir kişinin müşteriye hizmet vermek için fiziksel bir adrese gittiği özel bir işletme.

Örneğin: tesisatçı, elektrikçi veya eve teslimat yapan işletmeler vb. Böyle bir işletme için bir hizmet alanı seçmek gerekir.

3) Doktorlar, avukatlar ve muhasebeciler gibi bireysel uygulayıcılar.

Google My Business nasıl çalışır?

Daha fazla insanın internet ve alışveriş için birincil cihaz olarak akıllı telefonu kullanmasıyla birlikte, küçük işletmelerin bir GMB hesabına sahip olması kaçınılmaz hale geldi.

Google benim işletmem’in nasıl çalışır ?

Hesap Oluşturma

Herhangi bir google hesabıyla da GMB’ye giriş yapabilirler. Bir hesap olmadan, Google işletmenizi görüntülemek bir yana, işletmeniz hakkında hiçbir şey bilmeyecektir.

Bir sonraki adım, işletme adı, kategori, çalışma saati, telefon numarası ve adres gibi işletme hakkında gerekli tüm bilgileri doldurmak olacaktır. Bu bilgiler, müşterinin işletmenize güven duyması ve bir işlem başlatması için yararlı olabilir.

İşletmenin doğrulanması

İşletme kaydınızı doğrulamak hayati önem taşır

GMB listelemesinin Farklı Doğrulama Türleri:

Posta

Telefon

Toplu Doğrulama (Yalnızca 10’dan fazla Lokasyonu olan işletmeler için mevcuttur)

Posta ve Telefon (Doğrulamalar yalnızca belirli işletmeler için mevcuttur)

Google Benim İşletmem Listesini Optimize Etme Süreci

Google benim işletmem hesabını optimize etmek birkaç adım içerir.

1) Listenizi Talep Edin

GMB hesapları herkes tarafından oluşturulabilir, bu nedenle marka listenizin sizin tarafınızdan oluşturulduğundan ve size ait olduğundan emin olun. Listedeki gerekli bilgileri güncelleme, düzenleme veya silme erişimi sağlar. Potansiyel olarak yeni ürünler hakkında bilgi yayınlamak için kullanılabilir.

2) Bilgileri Eksiksiz Doldurun

İşletmeniz hakkında eksiksiz bilgi sağlamalısınız.

Müşteriler arasında güven oluşturmanın en kritik adımlarından biri şeffaf olmak ve işletmeniz hakkında eksiksiz bilgi vermektir. Tutarsız bilgiler nedeniyle güven kaybetmek göze alabileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle, işletme kategorinize bağlı olarak GMB tarafından sağlanan mümkün olduğunca çok alanı doldurmaya çalışın. GMB tarafından sağlanan bazı alanlar şunlardır:

  • İşletme adı
  • Adres
  • Telefon numarası
  • Çalışma saatleri
  • Web sitesi adresi
  • Açıklama
  • İş kategorisi
  • Fotoğraflar
  • Sorular ve cevaplar

Tamamlanmış bir profil, takip edilmesi gereken mükemmel bir uygulamadır; çoğu durumda, bu tür iyi uygulamalar yerel pakette daha yüksek sıralamalarla ödüllendirilebilir.

3) İşletme Açıklamasını Optimize Edin

İşletme açıklamanızı optimize etmek, işletmenizi rakiplerinizin arasından sıyıracak noktaları içermelidir. Müşterilerin dikkatini çekmek için anahtar kelimeler, özellikler ve benzersiz değer önerilerinden oluşmalıdır.

Açıklama için mevcut alan yaklaşık 700 kelimedir, ancak bir bilgi paneli kartında yalnızca yaklaşık 200 karakter görünür. Bu yüzden doğru kelimeler mevcut alan içerisinde yapılandırılmalıdır. Restoran gibi bazı işletmeler menü ve rezervasyon seçenekleri gibi ek bilgiler içerebilir. Bu nedenle, işletme kategoriniz için bu tür ek bilgilerin mevcut olup olmadığını her zaman çapraz kontrol edin.

4) İşletme Seçin

Belirli bir işletmeyi seçmek, Google’ın ne tür bir işletmeye sahip olabileceğinizi anlamasına yardımcı olur. Markasız genel aramalar için de sizi sıralayabilir ve böylece işletmenin erişimini artırabilir.

5) Düzenli Olarak Fotoğraf Ekleyin

Görsel olarak çekici ve işletmenizle alakalı olabilecek fotoğrafları düzenli olarak ekleyin. Bu, müşterinizi harekete geçmesi ve işletmenizle işlem yapması için etkileyebilir. GMB’nin fotoğraf yüklemek için birkaç seçeneği vardır:

Profil Fotoğrafı

İşletmeniz Google arama sonuçlarının yerel paketinde gösterildiğinde bir profil fotoğrafı görüntülenir. Görseller, masaüstü ve mobil aramalarda kare ve dikdörtgen biçiminde gösterilebilecek kadar esnek olmalıdır.

Kapak Fotoğrafı

Google işletmem listesi, marka sorguları için bilgi paneli kartında gösterildiğinde bir kapak fotoğrafı görüntülenir. Bu, müşterilerinizin sizi aradıklarında görecekleri birincil fotoğraf olacaktır. Görsellerin profesyonel, net ve işletmenizle alakalı olduğundan emin olmalısınız.

6) Google Benim İşletmem’de yayınlayın

Google, GMB’deki bir gönderi aracılığıyla müşterilerinizle etkileşim kurmanız için bir yol daha sunuyor

Google, GMB’deki bir gönderi aracılığıyla müşterilerinizle etkileşim kurmanız için bir yol daha sunuyor. Gönderi, işletmeyi daha etkili bir şekilde tanımlamak için kullanılan metin, resim, video veya bunların kombinasyonundan oluşabilir. Gönderi özelliğini kullanarak, bir şirket yeni lansman duyuruları yapabilir, bir etkinlik oluşturabilir, ürünle ilgili promosyon teklifleri sunabilir, bir ürünün özelliklerini vurgulayabilir vb. Bir GMB gönderisinin alaka düzeyine bağlı olarak Arama, Haritalar ve Bilgi Paneli’nde görünme şansı yüksektir. İçerik göndermeden önce, Google destek tarafından verilen tüm fotoğraf ve video yönergelerini okuyun.

7) Google My Business İncelemesi Toplayın

Olumlu işletme incelemesi işletmenize güvenilirlik katar. Sürekli olarak olumlu bir incelemeye sahip olmak, yerel paket sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, müşterilerin sunduğunuz ürün veya hizmetleri beğenip beğenmediğini öğrenmenin harika bir yoludur. İşletmeler her zaman müşterilerini yorum yazmaya teşvik etmelidir. Bazen bunları okumak yeni müşterilerin karar vermesinde yardımcı olabilir. Sektör müşteri geri bildirimlerine yanıt verdiğinde, onların yorumlarını dinlediğinizi ve önemsediğinizi gösterir. Bu da daha fazla müşteriyi yorum yazmaya teşvik eder. Bir işletme hizmetlerini ne kadar iyileştirmeye çalışırsa çalışsın, her zaman olumsuz yorum yazacak müşteriler olacaktır. Onlarla bir kelime savaşı yapmaya çalışmayın, bunun yerine kabul etmeye ve eksiklikleri iyileştirmeye çalışın.

8) Soru Sorun ve Yanıtlayın

Google, bir müşterinin işletme ile işlem yaparken duyduğu endişeyi ortadan kaldırmak için GMB listelemesinde Sorular ve Yanıtlar’ı tanıttı. Sorular ve Cevaplar, E-ticaret web siteleri tarafından bir müşterinin bir ürünü satın almasını engelleyen tüm zihinsel engelleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Başka bir deyişle, bu platform ürünle ilgili tüm şüphelerin giderilmesine yardımcı olur.

GMB’deki bir işletme sahibi, bu özelliği kullanarak insanlardan işletmenin yanıtlayabileceği ve müşterilerin şüphelerini çözebileceği sorular göndermelerini isteyebilir. Bu SSS’ler sıklıkla Google aramada, haritalarda vb. Google Benim İşletmem listesinde görüntülenir.

Artık akıllı telefonu olan herhangi bir işletme sahibi hesaplarına erişebilir, bilgileri düzenleyebilir, bir gönderi gönderebilir, incelemeleri yanıtlayabilir.

Google işletmem, fiziksel dünyayı daha da hızlı bir şekilde aranabileceği ve erişilebileceği çevrimiçi hale getirmeye çalışıyor. Girişinizi oluşturmak, optimize etmek ve sürdürmek için bu adımları atmanız, Google’ın işletmenizin doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olmasını sağlar.

Yorum Yap