Google My Business (Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business (Benim İşletmem) Nedir?

E-ticaret sitesi kullanan ya da kullanmayı düşünenlerin sıklıkla karşılaştığı kavramlar arasında Google My Business (Benim İşletmem) yer alır. Sıklıkla duyulan bu Google My Business nedir diye araştırdığınızda bunun sitenin görünürlüğünü artıran ve Google tarafından işletmelere özel olarak sunulan bir özellik olduğunu görebilirsiniz.

 

Genellikle küçük işletmeler için ayrı bir öneme sahip olan bu özellik bulunabilirliğin artmasına katkıda bulunur ve bu sayede yerel işletmeler ekstra bir maliyete katlanmadan arama sonuçlarında çıkabilirler. Tamamen ücretsiz olarak sunulan google harita kaydı için öncelikle işlem yapabileceğiniz bir Google işletme hesabınızın bulunması gerekir. Böylece kullanıcıların haritalar üzerinden yaptığı yorumları görebilir, işletmeyle ilgili fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Ancak bu kısımda yorum silme özelliği mevcut değildir.

 

Google My Business (Benim İşletmem) İşletme Kaydı Nasıl Yapılır?

My Busıness üzerinden google işletme kaydı yapabilmeniz için Gmail hesabınızı kullanarak bilgi girişi yapmanız ve oturum açmanız gerekir. Oturum açma sayfasına geldiğinizde hesap oluştur sekmesine tıklayıp ekrana gelen bilgileri eksik bırakmadan doldurmalısınız. İlk olarak işletmemi yönetmek için sekmesini işaretleyerek bir sonraki adıma geçmelisiniz. Açılan yeni sayfada adı, soyadı, e-posta adresi ve şifre bilgilerini girmelisiniz. Burada şifre doğrulama yapılacağından gireceğiniz e posta adresinin size ait ve kullanılabilir durumda olması gerekir. Bilgileri yazıp ileri tuşuna bastığınızda e posta adresinize otomatik olarak doğrulama kodu gönderilir ve bunu ekranda ilgili alana yazmanız beklenir. Doğrulama işlemini tamamlayıp gerekli bilgileri girdikten sonra google benim işletmem kayıt oluşturma aşaması bitecektir.

 

Google My Business (Benim İşletmem) Harita Kaydı

Daha rahat erişim sağlamak adına google maps işletme kaydı yapmak istediğinizde ilk olarak bilgisayarınızdan Google Haritaları açmalısınız. Burada işletmenizi eklemeniz için üç farklı seçenek vardır. Bunlardan ilki arama çubuğuna adresinizi girmeniz ve sol kısımda bulunan işletme profilinden işletmenizi eklemenizdir. İkinci yöntemde Google haritalarda istediğiniz bir noktaya gelip sağa tıklayın ve işletmenizi buraya kaydedin. Google işletme kaydı oluşturma için üçüncü ve son yöntem ise Google destek sayfasında bulunan menüyü kullanarak ekleme yapmaktır. Kayıt işlemlerini doğru şekilde yapabilmek için ekrana gelen yönlendirmeleri doğruca takip etmeniz gerekir.

 

İlerleyen dönemlerde işletmeniz için Google üzerinden hak talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için bilgisayardan Google haritalara girin ve işletme adınızı arama çubuğuna yazın. İşletme adını seçin ve sırasıyla bu işletme için hak talebinde bulun, şimdi yönet seçeneklerine tıklayın. Ardından doğrulama seçeneğini seçerek ekrana gelen yönlendirmeleri takip edin. Bu aşamada daha önce yapmış olduğunuz google harita kaydı işe yarayacaktır.

 

Google My Business (Benim İşletmem) Konum Ve Şube Ekleme

Google harita kaydı olarak da ifade edilen konum ekleme sırasında açık adresi bilginizi eksik bırakmadan girmeniz gerekir. Bu kısımda bina numarası, kat numarası ve bu gibi eklenebilecek tüm bilgileri yazmalısınız. Ancak konum eklerken halk arasında kullanılan şuranın karşısı vs. gibi ifadeleri girmemeye özen göstermelisiniz. Bu gibi detayların hepsini Google benim işletmem hesabına giriş yaptıktan sonra solda bulunan bilgi kısmından tamamlayabilirsiniz.

 

Hesabınıza şube eklemek için ise ilk olarak profilinize giriş yapmalısınız. Daha sonra konumları yönet seçeneğine tıklamalı ve sağ üst kısımda bulunan konum grubu oluştur sekmesini açmalısınız. Buraya uygun bir konum grubu ismi girerek bitti butonuna tıklamalısınız. Bu şekilde konum yönetimi yaparak birden fazla kullanıcıya ulaşmanız mümkün olacaktır. İsterseniz ilerleyen dönemlerde hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun için yine aynı menüde bulunan sil sekmesine tıklamalı ve yönlendirmeleri takip etmelisiniz.

 

Google My Business (Benim İşletmem) Ve SEO

Bildiğiniz üzere seo çalışmaları web dünyasında yer alan herkes için ayrı bir öneme sahiptir. Google benim işletmem için de mühim olan bu çalışmalar sayesinde en çok ilgi görenler arasında yerinizi alabilirsiniz. Özellikle hesabınız üzerinden farklı gönderiler yayınladığınızda size seo açısından ciddi katkılar sağlayacaktır. Genellikle insanların karşısına çıkan arama sonuçları mesafe, alaka ve önem düzeyleri dikkate alınarak listelenir. Yakın konumda bulunan her zaman daha üst konumda gösterilir. Yapacağınız google harita kaydı ile bunu mümkün hale getirebilir, bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Google kapsamlı bir algoritmaya sahip olduğundan kullanıcılara daima en iyi eşleşmeleri sunar. Bu sayede siz de hizmetlerinize ve ürünlerinize müşteriler tarafından yapılan aramalarda yer verebilirsiniz.

Yorum Yap