Yerel (Local) Seo Nedir?

Yerel (Local) Seo Nedir?

Bölgesel seo ve local seo gibi isimlere de sahip olan yerel seo bölgesel arama sonuçlarının listelenmesi üzerine kuruludur. Arama motorlarından bölgesel olarak yapılan aramalara istinaden seçili anahtar kelimelerle zirvede kalmanıza katkıda bulunur. Bu sayede kullanıcılar arama motorundan arama yaptıklarında kendi konumlarına en yakın olan işletmeleri öncelikli olarak görüntüleyebilirler. Bunun için site içi SEO ve yerel seo çalışmalarının profesyonel şekilde yapılmasında yarar vardır.

 

Küçük ölçekli işletmeleri dijital dünyada rekabet edebilir hale getiren yerel seo çalışmaları sayesinde rakiplerinizin önüne geçme fırsatı elde edebilirsiniz. Ortalama bir seo stratejisinden farklı olan bu çalışmalardan elde edilen veriler diğer arama sonuçlarına kıyasla daha hızlı değişme gösterir.

 

Neden Yerel (Local) Seo Yapılmalıdır?

Yerel seo nedir ve neden yapılır diye araştırdığınızda internet kullanıcılarının yaklaşık %95’lik kısmının yerel arama yaparak diledikleri ürün veya hizmete ulaşmalarıdır. Özellikle Google genelinde yapılan aramaların yaklaşık %52’si yerel arama şeklinde gerçekleşir. %70lik kısım bir işletmeye ait iletişim bilgilerine erişmek için arama motorlarını tercih ederler.

 

Düşük bütçeler ile gerçekleştirilebilen local seo çalışmaları diğer seo çalışmaları ile kıyaslandığında daha hızlı şekilde sonuç verir. Bu nedenle yerel çalışmalara olan talep her zaman biraz daha fazladır. Hem küçük hem de büyük ölçekli firmaların seo yatırımı yapmaları uzun dönemde optimizasyonu da beraberinde getirecektir.

 

Yerel (Local) Seo İçin Web Sitesi Nasıl Optimize Edilir?

Local seo nedir diye incelerken web sitenizi daha iyi hale getirmek için bazı noktalara ekstra önem vermeniz gerekir. Bunun için işe ilk olarak ana sayfadan başlayın, kullanıcı deneyimini daima en üst seviyede tutacak detaylara yer verin. Bununla birlikte meta verilerinizi optimize edin ve her hizmet, konum, ürün için ayrı ayrı sayfa hazırlayın. Bu amaçla ürün hizmet, organizasyon ve yerel işletme şemasından yardım alın.

Yerel SEO Hizmeti

 

Verimliliği artırmak adına Google My Business hesabı oluşturun ve işletmenizi yerel dizinlere ilave etmeyi ihmal etmeyin. Google My Business Hesabı oluşturmak için tıklayın. Pek çok işletmenin öncelik verdiği gibi siz de sosyal medyanın gücünden faydalanın. Burada etkili içerikler paylaşın ve yapılan yorumlara önem verin. Ayrıca en güncel ve iyi seo uygulamalarından destek alın. Böylece web sitenizin performansı daha yüksek olacaktır.

 

Yerel (Local) Seo Nasıl Yapılır?

Bölgesel seo yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok ölçüt vardır. Başlangıç aşamasında konuma dayalı başlık etiketleri gözden geçirmelisiniz. Bu sayede google botlarının sizi daha iyi görmesine destek olabilirsiniz. Bununla birlikte kullanıcı dostu URL düzenlemeleri yapmalı, yerel odaklı anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Hedef kitle analizi yaptığınızda o coğrafyaya özgü aranma potansiyeli yüksek olan kelimeleri bulabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların arama niyetine bağlı içerik oluşturmanız da daha kolay olacaktır. Kullanıcıya dönük yazılar yazmanız hedef kitlenizin sorunlarına çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

 

Seo çalışmalarınızda görsel optimizasyonu ihmal etmemelisiniz. Bu görsellere alt açıklamalar ve metinler ekleyerek daha etkili hale getirebilirsiniz. Görsellerin site hızını yavaşlatmaması adına her birini optimize ederek yükleyebilirsiniz.

 

Sayılanların yanı sıra sesli arama ve dahili bağlantı optimizasyonu, NAP düzenlemesi yapılması, mobil optimizasyon çalışmaları, yerel kaynaklardan yararlanma, sosyal medya yönetimi, Google My Business için hesap oluşturma, yorum etkileşimi çalışmaları, Google ve Yandex harita kaydı, doğru backlink kanalları oluşturma gibi çalışmaları da yapmanız gerekir. Bunların her birini başarılı şekilde yapabilmek adına profesyonel ve kaliteli bir yerel seo hizmeti almanızda yarar vardır.

 

Yerel SEO İle Üst Sıralara Çıkmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hedef müşteri kitlesi ve lokasyon konusunda çalışmalar yapmanızı gerektiren yerel seo için içerisinde doğru anahtar kelimelerin bulunduğu marka tanıtım içeriği yazmalı ve işletmeye ait kategorileri özenle seçmelisiniz. İletişim bilgilerini eksiksiz girmeli, işletmeyi en iyi şekilde anlatan kaliteli fotoğraflar kullanmalısınız.

 

Bölgesel seo çalışmalarınızda fotoğrafların altına o bölge ile alakalı etiketler koymalısınız. Site adresinizde de bölgesel bir kelimeye yer verebilirsiniz. İçeriklerin başlık kısmına da bölge ya da şehir ile ilgili bir anahtar kelime koymayı unutmamalısınız. Türü fark etmeksizin tüm seo çalışmalarında backlink faktörünü göz ardı etmemeli, bağlantılarınızı kaliteli ve güvenli kaynaklardan seçmelisiniz. Özellikle trafiği yüksek sitelerden backlink almanız sizi Google sıralamalarında yukarılara taşıyacaktır. Ayrıca müşterilerinizin yorumlarına da önem vermelisiniz.

Yorum Yap