Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Günlük hayatta internet kullanımının masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar yerine mobil cep telefonları ve tabletler aracılığıyla oldukça fazla artmasıyla birlikte responsive web tasarımı hayatımıza girmiştir. Kelime anlamı uyumlu olan responsive, web tasarımcılar tarafından çok sık kullanılan bir ifadedir.

Responsive Tasarım Nedir? Seo ile İlişkisi

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere responsive web tasarım, bir sitenin hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar hem mobil cihazlar hem de tabletler için uyumlu olduğunu belirten terim olarak bilinmektedir. Responsive bir tasarıma sahip olan web sitesi kullanıcılarına kullandıkları cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı bir görünüm sağlar. Dolayısıyla hem mobil cihazınız ya da tabletinizden hem de bilgisayarlarınızdan tasarımda herhangi bir taşma ya da kayma olmadan responsive siteleri aynı ölçüde görüntüleyebiliyorsunuz.

 

Ayrıca sadece sitenin genel dış görünüşü değil, responsive tasarımlar aracılığıyla sitenizde yer alan resim, menü, içerikler ve tüm elementlerin boyutları siteye giriş yapılan cihaza göre otomatik olarak ayarlı bir şekilde yüklenmektedir. Böylelikle sitenin kullanabilirlik düzeyinde belirgin bir artış olmak ile birlikte aynı zamanda site hızında da çok belirgin artışlar yaşanmaktadır.

 

Responsive Web Tasarım Neden Gereklidir?

 

Mobil diye tabir edilen kolay taşıanbilir cihazların artması ile birlikte arama motorları da yayınladıkları sitelerin mobil cihazlara uyumuna oldukça önem vermeye başlamıştır. Son 10 yıl içinde yapılmış olan algoritma güncellemeleri de responsive web tasarımının önemini gözler önüne sermektedir. Responsive bir tasarıma sahip olan sitelerin, diğer cihazlara uyumlu olmayan tasarıma sahip sitelere kıyasla sıralamalarda daha üst sıralarda yer aldıkları gözlemlenmiştir. Buna ek olarak ise; Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motoru yetkilileri de yapmış oldukçarı birçok açıklamada bu durumu sıkça doğrulamışlardır.

 

Arama motorlarılarından ziyaretçi çekmeyi hedefleyen her web sitesinin responsive web tasarıma sahip olması oldukça önemlidir. Mobil cihazlara kolay kullanım imkanı tanıması nedeniyle arama motorları botları tarafından site tasarımlarının responsive olup olmadığı itinayla incelenmektedir.

 

Responsive Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde tasarlanmış olan çok sayıda script ve tema responsive olarak piyasaya sürülmektedir. Buna ek olarak ise wordpress, joomla, haber yazılımları gibi çok sayıda script aynı şekilde responsive görünüme sahiptirler.

 

Dolayısıyla hazır yazılım kullanan web site sahipleri tasarımlarını eklenti ya da yeni bir tema aracılığıyla kolaylıkla responsive yapma imkanına sahiptirler. Kendi özel yazılımını kullanan web site sahipleri ise HTML5 ve CSS3 diye tabir edilen arayüz kodlama dilleri aracılığıyla sitelerini responsive bir hale getirebilirler. Bu yazılım dillerini bilmeyen site sahipleri de uzman kişilerden responsive tasarım hizmeti ya da desteği almaktadır.

 

Bir web sitesi tasarımının tüm cihazlara uyumlu olup olmadığı öncelikli olarak farklı mobil cihazlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan siteye giriş yapılarak tespit edilebilir. Eğer sitenin tasarımı her cihazda cihazın özelliklerine göre yeniden boyutlanıp duyarlı bir görünüme sahip oluyor ise o site tasarımı için responsive demek mümkündür.

 

Eğer bu şekilde test etme imkanınız yok ise arama motorları tarafından sunulan hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Bunlardan en popüleri ise Google Mobil Uyumluluk Testi hizmetidir. Mobil uyumluluk testi bölümünde site adresini yazdıktan sonra Google botları tarafından analiz gerçekleştirilir ve çıkan sonuca göre de mobil uyumlu olup olmadığı belirtilmektedir. Siteniz mobil uyumlu ise, mobil uyumlu olduğu eğer mobil uyumlu değil ise çıkan hatalar ve düzeltmeniz gereken işlemler belirtilmektedir.

 

Ayrıca responsive web tasarımı test edilirken farklı tarayıcıların da kullanılması gerekmektedir. Günümüzde en sık kullanılan tarayıcı Google Chrome olsa da Safari, Microsoft Edge, Internet Explorer ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılarında da sitenin responsive görünmesi oldukça önemlidir.

Yorum Yap